GEZEBİLECEĞİNİZ YERLER

Urla Tarihi Mekânlar

Urla sahip olduğu tertemiz denizi, kızgın kumsalları, çok eski dönemlere götüren tarihi kalıntılarıyla unutulmayacak bir tatilin kapılarını açıyor. Bir anından bile sıkılmayacağınız bir tatil istiyorsanız ve her gün yeni bir yer keşif yapmak hayalinizse İzmir’in büyülü ilçesi Urla’da birçok gezi mekanı buluyor.

İşte Urla’da gezip görmenizi önerdiğimiz noktalar:

Güvendik Tepesi: Urla’ya bağlı olan Çeşmealtı’ndaki Güvendik Tepesi, ilçenin en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Tepe harika bir manzaraya sahip, tüm İzmir Körfezi’ni gözler önüne seriyor. Siz de gezilecek yerler listenize Güvendik Tepesi’ni ekleyip keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Klazomenai Antik Kenti: Urla’nın antik yerleşim alanı olan Klazomenai Antik Kenti ise görmenizi tavsiye ettiğimiz tarihi noktaların başında geliyor. Antik kentin zengin tarihini gözler önüne seren kalıntılarını tatiliniz sırasında keşfedebilirsiniz.

Yassıca Adası: Urla Yarımadası’nın bir parçası olan Yassıca Adası, turistik geziler için en ideal yerlerden biridir. Ada temiz mavi denizi ve sessiz ortamı ile büyük ilgi görmektedir.

Karantina Adası: Osmanlı döneminde bulaşıcı hastalığa yakalananların gönderildiği bir yer olmasından dolayı adını Karantina olarak adlandırdığımız adada keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Adanın doğasını keşfederken, Klazomenai Antik Kenti’nin bazı kalıntılarını da görme şansı

yakalayacaksınız.

Sanat Sokağı: Urla’da ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Sanat Sokağı, ilçe merkezindeki Zafer Caddesi’nde bulunmaktadır. 19 yüzyıl ortalarından kalma taş binaların bulunduğu Sanat Sokağı’nda antikacılar, sanat atölyeleri, el işi ve hediyelik eşya satan tezgahlar ve dükkanlar bulunmaktadır. Herkese hitap edebilecek çeşitliliğe sahip olan bu sanat dolu sokakta siz de keşfe çıkabilirsiniz.

Necati Cumalı Kültür ve Sanat Evi: Urla’da görmenizi tavsiye ettiğimiz diğer bir yer Necati Cumalı Anı ve Kültür ve Sanat Evi’dir. Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Necati Cumalı’nın doğduğu ve yaşadığı, şimdilerde ise müzeye çevrilerek halkın ziyaretine açılan bu kültür evinde Necati Cumalı’ya ait eserleri, kişisel eşyaları, fotoğrafları, film afişlerini, aldığı ödül ve plaketleri

yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

Bademler Köyü: Susuz Yaz filminin çekimlerine ev sahipliği yapan Bademler Köyü Urla’ya 9 km. uzaklıktadır. Temizliği ile meşhur olan ve 1930’lardan itibaren tiyatro oyunlarının sergilendiği, her köşe başı adeta bir sanat galerisi bu köyde 76 yıllık bir kütüphane, Türkiye’nin ilk Oyuncak Müzesi ve Bademler Tiyatrosu bulunmaktadır. Eğer edebiyat, felsefe ve tiyatroya dair sohbete aç iseniz

bu köyü ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.